T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Kahramanmaraş Afşin İlçe Devlet Hastanesi
T.C. Sağlık Bakanlığı
Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü
Kahramanmaraş Afşin İlçe Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Deri ve Zührevi Hastalıkları

Güncelleme Tarihi: 02/07/2018

Her konuda önemli olan deri, dış görünüşü ortaya koyan ve sağlıklı olup olmadığımızı gözler önüne seren vücut örtüsüdür. Cildiye bölümü derideki hastalıkların tedavisini sağlamak amacıyla oluşturulmuş olan önemli bir bilim dalıdır. Bu bölüm deri üzerinde oluşan her türlü hastalık ve mikrobu tedavi etmek amacındadır. Diğer bir ismi ise Dermatoloji’dir. Cildiye, sadece deri hastalıkları ile ilgilenmemektedir. Aynı zamanda genital bölge sıvısı, el ve ayak tırnakları, saç hastalıkları ve ağız içi hastalıkları ile de ilgilenmektedir. Deriyi bir organ olarak görmek gerekir. Çünkü deriyi göz önüne getirdiğimizde vücudu kaplayan en büyük organ deridir.

Deri ve Zührevi Hastalıkları, kozmetik ile birleşerek Dermatoloji’yi oluştururken aynı zamanda geniş bir alanı kaplar. Örneğin; deride ortaya çıkan bir yara belki de bir kanser hastalığının önceden belirlenmesini ortaya çıkartabilir. Bu yüzden birçok tıp dalını bir araya getiren bir bölüm olarak bilinmektedir.

Cilt hastalıklarını inceleyen uzmanlara Dermatolog adı verilir. Ülkemizde de bu konuda iyi yetişmiş doktorlar bulunmaktadır. Bu yüzden bu konudaki uzmanlardan yararlanmak bizler için iyi bir fırsattır. Bu konuda uzman olan kimseler en iyi tedavi şekillerini bizlerle paylaşmaktadırlar.  Diğer uzmanlıklara göre cilt hastalıkları daha ciddiyetsiz rahatsızlık olarak görülür fakat bu düşünce tam anlamıyla doğru bir yaklaşım değildir. Eğer ki cilt rahatsızlığıyla ilgili bir problem gözünüze çarparsa geciktirmeden mutlaka bir uzman yardımı almak en doğru karar olacaktır.